Labrador Working Camp v28 2007    


Gaybor Gent (instruktör GB) & Kristna med Hera.

Gnista och jag for upp 8 juli till Bispgården. Det hände en otäck dödsolycka mellan en timmerbil och ett husvagnsekipage på Kovlandsvägen. Jag kom som tredje bil och lyckades vända och ta en omväg och kom fram någon timme försenad. Inga räddningsfordon hade ännu kommit fram och vägen blev avspärrad många timmar så det var tur jag vände och hittade en omväg.

Väl framme välkomnades vi av Marie och Viltvårdarns Jod, som vi fick dela husvagn med. Tack Marie!

Varje morgon kl 8 var det samling vid Ragunda Hotell och Konferenscenter och vi fick leta upp den grupp vi skulle tillhöra de tre första dagarna. Min grupp hade Gaynor Gent GB. Hon var fantastisk och hade dessutom ett sprudlande skratt som lättade upp när vi hårt koncentrerade glömde bort att andas vid de olika övningarna.

I samlad tropp åkte vi varje dag ut till de olika lägdor där vår grupp skulle träna. Återvände för luncher på konferenscentret och sen ut igen. Vi fick många bra övningar med oss och dessa kanske mina valpköpare kommer att få ta del av här i Tulka.

Första dagen på lägdan i regnet.


Tyvärr var de första dagarna väldigt regniga och kalla. Gnista var en av många hundar som drabbades av vattensvans och när vi tredje dagens em skulle träna vatten vid en mycket bra sjö var det bara att avstå.

Torsdag och fredag fick man välja vad man ville träna på. Jag hade valt B-provsträning för ökl med Maria Sundberg. Det visade sej att söket var utlagt på en ö så hundarna måste varje gång simma ut och söka. Det blev lite för mycket för Gnista med ond svans så efter tre apporter avstod vi resten av söket och gick vidare på markeringar och dirigeringar på land och vatten. Den här dagen kom Bertil (Jokks husse) ut med lunch till oss. Han körde varje dag ut lunch till de grupper som tränade långt bort.

Markerings med terrängbyten.

Fredagen valde jag att se och lyssna på problemlösningar med Tineke Antonisse från Holland. Jag insåg att det finns fler lösningar än problem, så man ska inte ge upp i första taget om man har ett problem med sin hund. En verkligt givande dag även detta.

Så var det dessa fantastiska kvällar (det blev sent). Flera vänner fanns i husvagnarna intill och vi hade mysiga sena kvällar tillsammans med mycket hundprat.

Söndag kväll gick Marie och jag med hundarna en ordentlig promenad och hamnade hos Eva, där vi fick hälsa på lilla Viltvårdarns Korall snart 5 mån, och hennes övriga hundar.

Måndg kväll åt vi surströmming som Rune och Anna-Lisa inhandlat, härligt tunnbröd från Berit och Roland mm, mm.


LRK ordf Bitte Sjöblom (röd jacka) t v Torunn Sörbye (utställn.domare).
Tisdag kväll ordnade Marie sight seeing för mej, Anna-Lisa och Rune, Berit och Roland. Det blev också ett besök hemma hos Marie i Pålgård och Stig bjöd på kaffe och nybakade kanelbullar, mums! Vi gjorde också ett besök till Thailändska paviljongen som var vackert belyst i den mörknande kvällen. Bladguldet glimmade på takspiran och runt dörrar mm.

Onsdag kväll var det ögonlysning, Oprigentest och exteriör- beskrivning som vi tittade på. Helenas Ila och Maries Jod blev beskrivna.


Över vattnet och hämta på andra sidan.
Torsdag kväll var Marie, jag, Berit, Roland, Anna-Lisa, Rune, Eva och hennes syster Anne bjudna på en mycket god middag hos Elvy och Bertil. Jag vet ingen som kan ordna så mycket gott som Elvy. Varmt tack. Kul att få träffa Viltvårdarns Jokk också, han är en riktigt stor pojke nu på 11 mån.

Fredag kväll var det gemensam middag i matsalarna på konferenccentret, ung 120 pers skulle jag tro. Först blev det en tävling mellan de olika instruktörerna som fick köra var sin lånad hund på markeringar i slalombacken. Henry Carlsson, HC Jakt, en av sponsorerna till campen, hade ställt upp Bumper Boy kastare och ekipaget med snabbaste tid vann. Det blev lite språförbistring mellan förare och hundar ibland eftersom våra hundar mest är vana vid svenska kommandon. Kul var det!

Därmed avslutades Campen veckan för vår del men på lördagen fortsatte fler aktiviteter. Den thailändska veckan inleddes och vi var ett gäng som gjorde ett studiebesök på paviljongen. Marie hade fixat biljetter.
Tack igen!

Helena med Ila har träffa en gammal bekant Ulla, som flyttat upp hit.




Lördag em gjorde Håkan Johanzon FART test med Jod och det var härligt att se den unga tikens motivation.


Exteriöbeskrivnig; Torunn mäter mankhöjden på Maries Jod.



På kvällen blev det WT Night Flight med de utländska instruktörerna dom domare på de fem stationerna. Det blev mörkt med mulen himmel och regn senare på kvällen.

Gnista och jag deltog i ökl, hon är duktig på markeringar men vi har inte hunnit så långt med dirigeringar som ökl kräver så vi avstod en station som kändes alltför svår.

Lotta med Viltvårdarns Hagel och Birgitta med Viltvårdarns Haimon var med under veckan och Birgitta startade Haimon på WT med rätt bra resultat. Under veckan pågick också utbildningen av testledare för FART.

Kian är en av dessa och därmed fick jag också träffa Kånny under veckan samt husse Peter och hans Higgins. Ja det var en hel del Viltvårdarns hundar med på Campen. Jättekul tycker jag!

Söndag fm gav vi oss iväg hemmåt igen, Gnista och jag, trötta och mycket belåtna med den intensiva och givande veckan bland duktiga instruktörer och många vänner både gamla och nya.

Varmt Tack till alla inblandade i Campen!

Monica & Gnista

Tillbaka till Bildmenyn